Albrechtičky AM - AlbrechtičkyAlois Münster - AM, 742 55 Albrechtičky 29,
okres Nový Jičín, Severní Morava, Czech Republic


Albrechtičky (34869 b)
Znak - Albrechtičky: v modrém štítě zlatá berla přeložena stříbrným plodem kotvice plovoucí se čtyřmi zlatými listy a provázená nahoře dvěma stříbrnými liliemi
Mapka ČR
Letiště Ostrava - Mošnov

Albrechtičky, patří k nejstarším obcím v okolí, leží na pravém břehu řeky Odry v sousedství ostravského letiště Mošnov a přírodní rezervace Kotvice, 7.5 km od Příbora. Dobu jejího založení přesně neznáme, ale podle historických podkladů existovala již v polovině 14.století. Ves se poprvé připomíná v roce 1411, kdy je uvedena jako lenní statek olomouckého biskupství. Původně součást štramberského panství, od roku 1437 součást panství Nová Horka.
Dominantou vsi je kostel sv. Mikuláše s kryptou hrabat Vatterů z Lilie. Náhrobek Ferdinanda Vettera von der Lilien na hřbitově při severní straně kostela sv. Mikuláše. Nejstarší dochovaný litinový kříž v okrese z roku 1832, umístěn na hřbitově při severní straně kostela sv. Mikuláše, původní kříž byl již v 70.letech poškozen, v 80.letech byl zcela zničen, demontován a nahrazen stávajícím křížem. Lidový Mariánský sloup (sloup se sochou Panny Marie s dítětem) z roku 1862 v zahradě u č.p.62. Sloup stával při zrušené silnici z Albrechtiček do Mošnova a na své nynější místo byl přenesen při stavbě mošnovského letiště.
Z této vesnice pochází rod Janáčků. Jako učitel působil v Příboře otec slavného světového hudebního skladatele Leoše Janáčka (1854 - 1928), který se narodil na Hukvaldech, kam se Janáčkovi r.1848 přestěhovali.
Další odkazy:
AlbrechtičkyObce a městaRegion Poodří
www.infomorava.cz rp.colorstudio.cz www.regionpoodri.cz
www.arbor.cz mesta.obce.cz www.ms-pamatky.cz
www.mvcr.cz www.vkta.cz www.odra.ecn.cz
cestujme.cz/regionalinfo www.cestujme.cz/poodri www.frenstat.info
vesniceroku.obce.cz www.beskydy.cz x
x www.vugtk.cz www.crwflags.com
www.soljak.cz www.rdaova.cz:8080 mipol.wz.cz
www.home.sk schko.ten.cz www.obecni-urad.net
www.travelatlas.cz Poodří (.swf)

HOME na titulní stranu   Zpět zpět

© AM -